Nový sirup proti dráždivému i vlhkému kašli
Hlavní účinky přípravku Herbapax®
Příčiny dráždivého kašle
Příčinou kašle u chřipkové infekce jsou obvykle viry, které se rozšířily až
k průduškám. V této oblasti vyvolávají zánět - a tím i dráždivý kašel. Pokud není možné vykašlat žádný hlen, kašel je neproduktivní, a proto se také označuje jako suchý kašel. V důsledku trvajícího dráždění může být doprovázen i bolestivostí. Dráždivý kašel může být rovněž doprovodným příznakem jiného onemocnění jako je zánět hrtanu nebo refluxní onemocnění jícnu, může mít psychickou příčinu anebo být příznakem alergie. V posledním případě působí alergická reakce zánět, jenž vede k rozvoji kašle. Prvotním stimulem může být například alergie na pyly, některé potraviny anebo na prach. Dráždivý kašel může být dále vedlejší účinek léků. Dráždivý kašel může přejít během onemocnění do kašle vlhkého spojného
s produkcí hlenu, který je potřeba vykašlat ven z dýchacích cest a tímto je zprůchodnit a uvolnit.
Příznaky dráždivého kašle
Dráždivý kašel se často vyskytuje při nachlazení s infekcemi dýchacích cest. Může být doprovázen i dalšími příznaky. Tak se může během virové nákazy rozvinout zánět hrtanu (laryngitida). Při počínající i při již rozvinuté laryngitidě vzniká chrapot. Ten pak může vést až ke ztrátě hlasu. Současně se mohou vyskytovat příznaky jako je svědění a pálení v krku, pocit suchosti a bolestivé polykání. Po odeznění nachlazení může změna barvy hlasu ještě několik týdnů přetrvávat. Současný výskyt chrapotu a dráždivého kašle se též vyskytuje po přetížení hlasivek, např. hlasitým zpěvem, vypjatými diskusemi v hlučném prostředí nebo po podráždění dýchacích cest prachem, kouřem a jinými splodinami. Bez ohledu na to, zda je příčinou mechanicko-chemické podráždění nebo účinek viru: kombinace příznaků dráždivého kašle a chrapotu je založena na poškození buněk sliznice. Rozvíjí se zánět s otokem, zhoršuje se funkce hrtanu. Dráždivý kašel často doprovází i další příznaky nachlazení: kýchání, bolest v krku, bolesti hlavy a končetin i pálení na hrudi. Při bronchitidě anebo zánětu dýchacích cest se dráždivý kašel často vyskytuje na počátku a při odeznívání virové infekce, před respektive po fázi s produktivním kašlem.
Typické příznaky často doprovázející dráždivý kašel:
- chrapot až ztráta hlasu;
- bolesti v krku a hrdle;
- potíže s polykáním;
- bolesti na hrudníku;
- pálení na hrudi;
- kýchání;
- horečka;
- bolesti hlavy a končetin
Průběh nachlazení doprovázeného dráždivým kašlem
1) suchá fáze
dráždivý kašel 2-3 dny
2) produktivní fáze
produktivní vlhký kašel přibližně 7 dnů
3) suchá fáze
fáze hojení doprovázená až 8 týdnů trvajícím dráždivým kašlem
Účinné látky a mechanismus účinku
Spolehlivost a dobrá snášenlivost přípravku Herbapax® vzniká díky jedinečné kombinaci účinných látek. Herbapax® je homeopatický lék tlumící kašel a zmírňující záchvaty kašle. Působí relaxačně a mírní zánět průdušek - a to ve všech věkových skupinách: přípravek Herbapax® sirup se doporučuje dětem od 4 let věku. Jednotlivé složky přípravku Herbapax® se svými léčivými vlastnostmi vzájemně doplňují. Jako léčivá bylina s dlouhou tradicí použití vyniká především rosnatka, která působí zvláště účinně proti dráždivému kašli.
Přípravek Herbapax® sirup v těhotenství a kojení
Těhotenství a období kojení představují v životě ženy obzvláště specifické období. Součástí je starostlivost o prospívání dítěte a potřeba jej chránit. Lékařský předpis k použití přípravku Herbapax® v tomto období uvádí: "Snášenlivost alternativních léčivých přípravků, jako jsou např. homeopatika, nebyla během kojení prakticky vůbec systematicky studována. Přesto nejsou při dodržení doporučeného dávkování známy případy nezvyklých reakcí kojence." Společnost Klosterfrau Healthcare setrvale vnímá svou odpovědnost vůči zdraví každého jednotlivce. Proto doporučujeme těhotným a kojícím ženám užívat přípravek Herbapax® jen po konzultaci s lékařem.
Jakým způsobem přípravek tlumí kašel?
Přípravky tlumící kašel se užívají při dráždivém kašli v období, kdy se ještě netvoří dostatek hlenu, jenž musí být z průdušek vyloučen. Setrvalé dráždění ke kašli je zatěžující až vyčerpávající a může působit bolestivost namáhaného mezižeberního svalstva. Přípravek tlumící kašel tento dráždivý kašel mírní, čímž navozuje zvláště v noci pocit výrazné úlevy, neboť vleže je dráždivý kašel často ještě horší. K potlačení dráždivého kašle je možno využít několik mechanismů. Chemické léky proti suchému dráždivému kašli (antitusika) potlačují dráždivý kašel na úrovni mozku. Účinné látky jako je kodein nebo dihydrokodein přímo působí na centrum kašle. Tyto léky by se neměly užívat déle, než je předepsáno, neboť existuje riziko vzniku závislosti. Homeopatické přípravky tlumící kašel jako je např. Herbapax® nepůsobí na úrovni centrální nervové soustavy, nýbrž přímo
v místě vzniku kašle, čímž navozují zklidnění a relaxaci. Současně udržují sliznice vlhké, což při suchém kašli rovněž vede k úlevě. Zpravidla jsou dobře snášeny a pro organismus nepředstavují další zátěž.